Vytautas Kumža (The Rooster Gallery)

Vytautas Kumža (LT, s 1992) on Leedus sündinud ja Amsterdamis elav fotograaf. 2017. aastal lõpetas ta Amsterdamis Gerrit Rietveldi akadeemia fotograafia erialal. Tema kunstiteoseid on eksponeeritud rahvusvahelistel kunstimessidel ja fotofestivalidel, tal on olnud mitmeid isikunäitusi Leedus ja Hollandis ning ta on osalenud grupinäitustel Leedus, Hollandis, Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Kreekas, Tšehhis. 

 

Seerias „Half Empty, Half Full“ on Kumža eesmärk luua kehastatud kogemusi, kasutades skulptuurielemente ja väljapanekuid ning keskendudes sekkumistele igapäevastes olukordades, mis tulenevad tema piltidel olevate subjektide füüsiliste, ajaliste ja esteetiliste seadustega manipuleerimisest. Need simulatsioonid loovad kaasaegsuse ruumi, kus vaataja saab viibida ja kogeda ainult praegust hetke. 

 

Provotseerides sügavuse ja pinna performatiivsust nii kolmemõõtmeliste väljapanekute elementides kui ka piltide tausta ja esiplaani eksitavas koosmõjus, ütlevad installatsioonid: „Vaata. Jah, vaata uuesti ja seekord kauem.“ Kunstnik üritab lammutada esemete loogikat, et neid erineval viisil taas üles ehitada, kasutades skulptuuri ja fotograafiat. Tema loodud kooslused võnguvad absurdsuse, krüptilisuse, transkriptsiooni ja ebaefektiivse funktsionaalsuse vahel, paljastades mõnikord žanri banaalsuse.

 

www.roostergallery.eu/portfolio/vytautas-kumza

 

Kunstnikku esindab The Rooster Gallery

Foto Tallinn